Dlaczego młodzi ludzie dołączają do organizacji o charakterze ektermistycznym?

Na początku młodych ludzi nie przyciąga do takich grup ideologia, czy polityka. Na początku liczą się emocje i szeroko rozumiane zagadnienia społeczne. Rekrutacja do grup white power, ekstremistycznych organizacji lewicowych, chuliganów piłkarskich, czy gangów młodzieżowych opiera się na podobnych zasadach.

Młodzi szukają przynależności, uznania, bezpieczeństwa i adrenaliny.
Osoby, które czują się wykluczone, samotne szukają przyjaciół. Nie znajdują ich wśród rówieśników w szkole, nie umieją nawiązać nowych znajomości, czy mają problemy z nauką. Takie osoby pozostawione bez pomocy dorosłych czują, że nie pasują do społeczeństwa.

Poczucie krzywdy wskutek doświadczenia przemocy, prześladowania w szkole czy ze strony imigrantów może spowodować większe uprzedzenia oraz chęć wstąpienia do ekstremistycznej grupy w celu zemsty. Podobnie działanie mają destruktywne zachowania w rodzinie, zła sytuacja materialna, brak pracy czy poczucie zdrady ze strony społeczeństwa. Te niedemokratyczne i ekstremistyczne grupy dają swoim członkom poczucie przynależności i koleżeństwa. Poczucie przynależności pozwala poczuć się, czasami po raz pierwszy w życiu, bezpiecznie. A bycie w dużej grupie, która sieje strach, daje poczucie siły i władzy.

Niska samoocena, zła sytuacja materialna, czy problemy w rodzinie to również przyczyny, dla których młodzi ludzie są bardziej podatni na ideologię white-power, czy inne skrajne poglądy. Same już poczucie bycia częścią większej całości powoduje podniesienie samooceny i może być odskocznią od codziennych problemów.

Oczywiście zainteresowanie tego typu poglądami może spowodować, że dana osoba będzie takiej grupy szukać, szukać koneksji i chcieć do niej dołączyć. Zachowania niebezpieczne, naginanie i łamanie przepisów prawa mogą wydawać się kuszące dla kogoś, kto szuka takich ekstremalnych doznań. Osoba o skłonnościach destruktywnych będzie takim niebezpiecznym życiem zaintrygowana. Racjonalny osąd ryzyka związanego ze wstąpieniem w szeregi tak niebezpiecznych organizacji może być zaburzony, jeśli dana osoba nadużywa alkoholu czy narkotyków.